2.EL FORKLİFT ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM

 

2. EL FORKLİFT ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

 

2. el forkliftler ve depo ekipmanları hemen hemen her koşulda satın alınabilir fakat 2. el bir forkliftin satın alma maliyeti üzerine işinizin yoğunluğuna karşılık verecek kondisyon artışı için yaptıracağınız revizyon maliyetlerini hesap ediyor olmalısınız. 

 

 Bu maliyeti kısar bir şekilde ilk bakışta her kişi tanımlayamayabilir ve bu nedenle gizli bir risk doğabilir. Sizler için hazırladığımız ipuçlarımızla, satın alma sonrası yaşanacak riskleri en aza indirebilirsiniz. 

 

Satıcılar çoğu zaman bir çok şey vaat edebilir güven dışında sizde işin içerisine girmek istiyorsanız forklifti ziyaret etmelisiniz ve gözünüzle görmelisiniz.

Uzmanlığınız yoksa, yanınıza bilgili bir değerleme uzmanı ile forklifti incelemeye gidebilirsiniz. Tekliflerinin arkasında duran satıcıların bu konuda hiçbir sorunu olmamalıdır.

Yapılacak ilk şey genel görüntüsünü incelemektir. forkliftin etrafında birkaç kez yürüyün ve dışarıdan parçalarına bakın hemen göze çarpan herhangi bir hasar olup olmadığını gözlemleyin eğer hasar var ise bu hasar forkliftin çalışmasına engel teşkil ediyor mu yoksa kozmetik bir hasar mı?

Daha sonra asansör kısmına doğru yönelin. Biraz daha yakından bakarak asansör mastın içerisindeki rulman gezen yataklarda çatlak, sürtünme veya deformasyon olup olmadığına odaklanın. Zincirlerin testini gözle yapmak oldukça güçtür bu konuyu bir uzmana bırakın.  Hidrolik hortumlar üzerinde aşınma soyulma olup olmadığını kontrol edin. Çatalların takıldığı çatal aynası sağ-sol hareketlerde sessiz ve sorunsuz bir şekilde hareket ediyor mu?

Dizel veya LPG li bir forklift ise araba mantığı ile aynı kontağı çevirerek forklifti çalıştırın. (elfrenini çekmeyi ve vitesi boşa almayı unutmayın) Motordan düzgün bir çalışma sesi çıkarıyor mu? motor üzerinde yağ sızıntılara dikkat edin, egzozdan siyah, beyaz veya mavi dumanın olup olmadığını kontrol edin.

Eğer incelediğiniz forklift elektrikli forklift ise, traksiyoner aküler için; forklift yaşı ile akü yaşını kontrol edin, akü yaşı forklift yaşından büyük olmamalıdır. Akü üzerindeki bağlantı kablolarının her biri aynı çapta olmalıdır, eğer bazıları şişmanlamış bir kablo görünümünde ise bu kabloların içerisinin sülfatlaştığı ve iletkenliğini yitirdiği anlamını taşır ve kabloların değişim zamanı geldiğini gösterir. Her bir akü hücresi üzerinde artı ve eksi işaretler bulunmaktadır özellikle artı olan tarafta şişme, bombeleşme olup olmadığına bakın eğer şişme var ise hücre içerisindeki artı plakalarda dökülme oluşmuş ve hücre altında ki boşlukta birikme yapmıştır eğer şişme oldukça fazla ise hücre altındaki boşluk tamamen dolduğundan artık plakaları yukarıya doğru iterek kapak kısmında bombeleşme görülmektedir. Bu durumda akü kararsız davranış sergileyeceğinden voltaj dalgalanmaları olacak ve buda elektronik kart ve diğer componentlere zarar vereceği unutulmamalıdır.  

Li-ion akülerde ise en önemli konu akünün yaşıdır forklift yaşından mutlaka küçük veya eşit olmalıdır.  Li-on aküler traksiyoner aküler gibi tam şarj ve ardında tam deşarj döngüsü mantığı ile çalışmadığı ve traksiyoner akülerdeki 1.500 cycle ile sınırlı olmadığı ve aynı zamanda yapıları gereği uzun ömürlü oldukları için ekonomik kullanım ömürleri 5’inci yıldan sonra bakım yapılmak sureti ile 10-12 yıl arası olabilmektedir.     

Sürücü koltuğundaki ve sürücü emniyet sistemindeki tüm ayarlar düzgün çalışmalıdır. Döşeme de mümkün olan en iyi durumda olmalıdır.

İlk izlenim son derece önemli olmasına karşın karar vermenin sadece yarısıdır. Çünkü dış kontrolde doğrudan göremediğiniz bir takım kusurlar deneyimli bir kişi tarafından tespit edilebilir. 

2.el forkliftin çalışma saati sayacı, forkliftin ne kadar süredir kullanımda olduğu hakkında bilgi verir bazı markalarda çalışma saati yürüme ve hidrolik akşamların çalışmasına göre configure edilirler fakat bazı markalarda ise çalışma saati rölantide çalışırken veya kontak açık fakat hiçbir sistem çalışmaz durumda iken bile çalışma saati işleyebilir bu ayrıntıya dikkat etmekte fayda vardır.  Herhangi bir manipülasyon olup olmadığını sorgulamak için vardiya saatlerini kaç vardiya kullanıldığını sorun. Örneğin 3 vardiya çalışan bir forklift yemek, çay ve dinlenme molaları, vardiya değişim zamanları düşüldüğünde ortalama 5,5 saat çalışır buda günde çalışma saati olarak 16,5 saat yapar ki bu çok sıkı çalışıyor demektir. 5 yaşındaki bir forklift bu örneğe göre 260 gün X 16,5 saat X 5 yıl = 21.450 saat çalışma saati hesaplanabilir. Buna göre  ortalama olarak 5 km/h hız baz alındığında 21.450 X 5 =107.250 km yol kat ettiği düşünülebilir.   

Kullanılmış bir forklift arayışının zaman alıcı ve riskli olabileceğini ve satın almadan önce bile bir uzman için maliyetlere yol açabileceğini fark ettiniz. Hemen bir marka üreticisi veya yetkili satıcı ile iletişime geçmek daha hızlı, daha kolay ve daha güvenlidir.

 

  Yükleniyor...